Červen je mezi novináři, PRisty a komunikačními experty často považován za tzv. okurkovou sezónu. My jsme se z ní snažili vybrat to nejzajímavější pro anketu Mediální počin měsíce. Posuďte sami, zda na domácí a zahraniční půdě vládla v červnu sezóna okurek.

V domácí kategorii soutěží tři mediální počiny. Jedním z nich je pozvánka na shakespearovské slavnosti v podání Petra Čtvrtníčka. Ten proměnil svůj výstup o divadelním představení v pořadu ČT Události, komentáře na kreativní a úctyhodnou propagaci celé akce. Herec dostál své pověsti neřízené střely, když v přímém přenosu tykal moderátorovi a líčil mu, jak „koučuje“ režiséra Jiřího Menzela. V druhém počinu soutěží čtveřice cizinců, která si udělala vyhlídkovou jízdu autem po Karlově mostě. Sedm století starou stavbu by asi přejeli celou, kdyby je nezastavil rozčílený Pražan. A přestože je most pod dohledem kamer, přestupku si strážníci vůbec nevšimli. Svůj omyl vysvětlovali navigací. Jednalo se ale opravdu o zabloudění nebo chytrou propagaci navigace Tom-Tom? Třetím a v červnu hojně mediálně diskutovaným je počin první dámy České republiky. Ivana Zemanová se totiž objevila mezi nejvýznamnějšími státníky světa. Se svým mužem pózovala na hromadné fotografii při oslavách výročí vylodění v Normandii. Přitom jiné první dámy, které se slavnosti zúčastnily, se na fotografii neobjevily. Alespoň v něčem drží Česká republika prvenství – zatím.

Do zahraniční kategorie ankety mediální počin se tentokrát dostaly jen dva počiny. Prvním je velmi nepovedená reportáž ukrajinské televizní stanice 1+1, která tvrdila, že v Donbasu byly ruské tanky a jako důkaz odvysílala záběry z populární hry World of Tanks. Reportáž měla název „Rusko posílá tanky do válčícího Donbasu“. Tyto ukrajinské Potěmkinovy vesnice nepotřebují další komentář. Druhým je článek Nelíbat, nesmrkat a za hrad z písku 6 tisíc, který zveřejnilo několik médií ve stejné nebo podobné verzi. Články o bizarních zákazech ve světě přišly stejně jako každý rok těsně před hlavní letní sezónou a jako každý rok jsme se tak dozvěděli, že v Moskvě je přísně zakázáno řídit v okolí Rudého náměstí špinavé auto, v některých švýcarských městech nesmíte splachovat záchod po šesté večer a v Estonsku je zapovězeno hrát při sexu šachy.

Hlasujte na: http://www.komorapr.cz/medialni-pocin-mesice