Mediální počin měsíce prosince znamenal každoroční snahu o zvýšení popularity před koncem roku.

Na domácím poli ankety Komory Public Relations tak bojuje o celonárodní přízeň hned několik známých osobností. Jak si vedly? Posuďte sami!

Jiří Rusnok, předseda Vlády České republiky byl na jednání v Poslanecké sněmovně zachycen mikrofony u řečnického pultíku v jeho konverzaci s ministrem obrany Vlastimilem Pickem o pohřbu zesnulého Mandely. Rusnokova slova pocty a uznání obletěla celý svět; on-line i tištěná vydání deníků okamžitě informovala, že se Jiří Rusnok „úplně třepe, aby tam nemusel jet“, jak sám prohlásil. Při vysvětlování svých slov, ale alespoň nezapíral a to se cení. Na Vánoce se také snažili podmanit bulvár Jana Doleželová a Karel Janeček. Nový celebrity pár se stal vítaným cílem bulvárních novinářů, a to zejména poté, kdy se zakladatel Nadačního fondu proti korupci a hnutí Pozitivní evoluce přiznal před TV kamerou k mnohoženství před tváří zkoprnělé Doleželové. Škoda jen, že mu to nikdo nevěřil. Rozhodně to ale evoluce je. Zlepšit si vlastní reputaci před koncem roku chtěl i Petr Dvořák. Generální ředitel ČT si po stížnostech redaktorů založil vyšetřovací komisi, aby ji poté sám zrušil, protože z ní odešli téměř všichni nominovaní. Bez ohledu na názor, která strana sporu v ČT je v právu, se PR takto prostě nedělá. Získat „dobré jméno“ a zvýšený zájem o svou značku chtěla i jedna nejmenovaná taxi služba. Na internetu se objevilo – a obří mediální pozornost získalo – video švédského turisty o „turbech“ v taxících jedné pražské společnosti. Na první pohled „objednané“ video od konkurence se stalo předvánočním hitem několika desítek novinových článků a televizních pořadů. Virální potenciál měsíce prosince.

V zahraničí se taky hrálo o dobré jméno. Ne vždy to ale dopadlo tak, jak se očekávalo.

Putinovo PR zase nevyšlo. Olympiáda v Soči má problém s pozitivní pověstí a zejména v prosinci se vše kazilo; slavnostní dokončení areálu se potýkalo s problémy, kdy na novináře spadlo zábradlí, pak přišlo hromadné odmítání účasti ze strany světových politických lídrů, nakonec ještě bombové útoky ve Volgogradu a panika okolo bezpečnosti nejdražších her v historii. Tomu se říká PR noční můra. Čínská média zase přestřelila – jak jinak. Díky smogu budete chytřejší, zábavnější, balamutí totiž Číňany jejich státní média. Zatímco se čínská města dusí jedovatým smogem, vrcholky mrakodrapů ve znečištěném prostředí téměř není vidět a lidé nevycházejí bez roušek, čínská státní média zachovávají optimismus. Zcela vážně zdůrazňují „výhody“, které smog obyvatelům přináší. Třešničkou zahraničních nepovedených počinů byl pak pokus ukrást benzín z nádrže zaparkovaného auta. Zloděj, který vycucával benzín z nádrže, totiž přitom dostal chuť na cigaretu. Začal sám hořet a oheň poškodil i několik aut. Vzplanutí ale přežil a utrpěl jen mírné popáleniny na nohou. Tento Australan si tak zasloužil nominaci na vítěze zahraniční kategorie naší ankety a také na Darwinovu cenu. Nominace – z hlediska dobré propagace – pak jen doplňuje asi nejpovedenější video varující proti přílišné rychlosti. Toto video z novozélandské dílny ponecháváme zcela bez komentáře. Můžete si ho prohlédnout a jemu či dalším mediálním počinům dát hlas na: http://www.komorapr.cz/medialni-pocin-mesice .

Poslední mediální počin roku 2013 je tady! Kdo si zaslouží Vás hlas a kdo ne? Hlasujte!