V lednu bývá klid. Taková malá okurková sezóna po Vánocích. Lidé jsou na horách, děti mají různé prázdniny a je často chřipka.

V české tečce uprostřed Evropy klid ovšem nebyl. Češi si totiž volili prezidenta republiky v přímé volbě. V prvním kole neprošel řešetem žhavý kandidát – novináři nazvaný – Želé (Jan Fischer pozn. redakce). Prohra je trpká a díky svým mediálním výstupům byl přejmenován na Sliz. Do druhého kola se pak vykrystalizovali dva kandidáti, z nichž jeden byl – dle novinářů – outsider (Karel Schwarzenberg pozn. redakce), který ale dokázal překvapit. Možná i díky němu pak hlavně v druhém kole o prezidentské volbě štěbetali všichni, snad i vrabci na střeše. Každý se vyhranil, nosily se placky jako v roce 1989 a lidé se snad i radikalizovali pro svého kandidáta. Prezidentská volba 2013 nás jednoduše ovládla na dva týdny skoro ve všech aspektech života. Pravděpodobně nás ovládla natolik, že i lidé – Češi – zapomněli na to, jak se jednoduše dostat na Facebook, YouTube nebo Google. Ze samého zmatení se k nim snažili „doklikat“ přes vyhledávač Seznam.cz. Momentální zkrat? Těžko říci, statistiky jsou celoroční.

I ve světě se o České republice a její prezidentské volbě hodně mluvilo.

Světové deníky se předháněly se senzacemi a zajímavými titulky informujícími o tom, jak to v České republice vypadá. Jeden dokonce nazval českou volbu hlavy státu za tu nejzajímavější na světě, alespoň tedy z hlediska kandidátů. Jestli na tom vtipu, kde se sejde Čech, Rakušan, Žid, Maur a Avatar něco nebylo. Alespoň tedy z toho výběru kandidátů. Lidé po celém světě – nemohouce se rozhodnout pro toho správného kandidáta – dokonce propadali depresím. A tak si pro tento rok zvolili 23. leden jako Modré pondělí, tedy nejdepresivnější den roku. Kim Čong-un – taková již stálice naší ankety – chtěl nerozhodným voličům poslat soudružskou zdravici s tím, jak je kapitalismus špatný, ovšem ani tentokrát to jeho mediálním guru nevyšlo. Video bylo spíše pravdivé a ukazovalo to hezké. A Češi ani kapitalismus už nevolí. Není se tedy čeho bát.

Co Vás uplynulý měsíc v médiích nejvíce zaujalo? Hlasujte na http://www.komorapr.cz/medialni-pocin-mesice! Mediálním počinem měsíce se stává ta událost, která získá nejvyšší počet hlasů v každé kategorii.