Strategie, 23.3.2009

Ondřej Kubala, tiskový mluvčí Českých drah, si z letošního slavnostního vyhlášení odnesl tři ocenění. Byl vyhlášen nejen Mluvčím roku 2009, ale zároveň získal cenu Mistrovský kus mluvčích a Cenu novinářů.

Slavnostnímu předání sedmého ročníku profesních cen Mluvčí roku, které společně vyhlašují Český klub mluvčích a Komora Public Relations, předcházelo první kolo hlasování. Toho se zúčastnily osobnosti politického a veřejného života, podnikové sféry, akademických institucí a médií. Čtyři sta padesát z nich odpovědělo na otázku, kdo ze současných mluvčích nejvíce přispívá k dobrému jménu jejich profese, ke kultivaci komunikačního prostředí a k posilování etických principů souvisejících s prací mluvčích. Na základě hlasů vyzvaných hodnotitelů bylo oznámeno pět nominací. Celkového vítěze vybralo odborné kolegium těsně před slavnostním vyhlášením. To se konalo 18. března v Rezidenci primátora hlavního města Prahy. Kolegiu předsedal Martin Švehla, který byl loni uveden do Síně slávy.

Ministr ocenil podřízeného

Cenu pro mluvčího orgánů státní správy předal Martinu Kupkovi jeho šéf, ministr dopravy Petr Bendl. Martin Kupka se na slavnostním vyhlášení objevuje pravidelně. Loni dostal jako mluvčí Středočeského kraje cenu pro nejlepšího mluvčího samosprávy a neziskového sektoru. Na tomto postu ho letos vystřídal jeho kolega z pražského magistrátu Jiří Wolf. Cenu předával Michal Donath, výkonný ředitel PR agentury Donath-Burson-Marsteller. Václav Kolombo, předseda představenstva družstva Granát, které vytvořilo putovní trofej pro mluvčí roku, vyhlásil nejlepším mluvčím ze soukromé sféry Martina Chalupského z RWE Transgas. Primátor Pavel Bém uvedl do síně slávy Ladislava Špačka, svého času mluvčího prezidenta republiky Václava Havla.

Hlavní cena do Českých drah

Největší hvězdou slavnostního předávání se ovšem stal tiskový mluvčí Českých drah Ondřej Kubala. Primátor Bém a ministr Bendl ho vyhlásili Mluvčím roku 2009. „Je to cena pro celý tým tiskového oddělení Českých drah a zároveň velká motivace,“ komentoval ocenění Kubala. Čerstvý Mluvčí roku 2009 navíc získal cenu Mistrovský kus za informování o vlakovém neštěstí u Studénky a Cenu novinářů. Ocenění Mluvčí veřejnosti, o kterém na základě ankety rozhoduje veřejnost, předal Ladislav Špaček tiskovému mluvčímu Nejvyššího soudu Petru Knötigovi se slovy, že „správný tiskový mluvčí musí být nejenom fešák, ale i kvalifikovaný odborník s komunikačními schopnostmi“.

Němá barikáda neudělena

Dlažební kostka, tedy anticena pro mluvčího, který se v minulém roce dopustil podle hodnocení českých novinářů největších profesních chyb, nebyla udělena. Jak řekl Mikoláš Černý, místopředseda představenstva Komory Public Relations, držitelé „bobříka mlčení“ z předcházejících ročníků se ocitli v náročné situaci a zároveň hlasování novinářů tentokrát nebylo zcela jednoznačné, proto se kolegium rozhodlo, že cenu letos výjimečně pro neprůkaznost neudělí. Jeden z neviditelných mluvčích tak byl připraven o publicitu a pořadatelé snížili mediální atraktivitu letošního vyhlašování.

Ceny udělené za rok 2009

Mluvčí roku: Ondřej Kubala, České dráhy
Mluvčí ze státní správy: Martin Kupka, Ministerstvo dopravy
Mluvčí ze samosprávy nebo neziskového sektoru: Jiří Wolf, Hlavní město Praha
Mluvčí ze soukromé sféry: Martin Chalupský, RWE Transgas